2013. február 28., csütörtök

Beautiful Creatures – Lenyűgöző teremtmények



Szögezzük le az elején: ha én választok, soha eszembe sem jutott volna megnézni ezt a filmet. Viszont egy kedves barátom addig nyaggatott (péntek este, fárasztó munkahét után, mindketten kissé agyhalott állapotban), hogy nézzük meg ezt, hogy beadtam a derekam. Igazából alkut kötöttünk. Én megnézem vele ezt, ha ő megnézi velem a Django-t. Végül is, járhattam volna rosszabbul is. Mert vagy tényleg nagyon fáradt voltam, vagy nagyon prekonceptív, de ez meglepően fogyaszthatónak bizonyult…

Legalábbis sokkal fogyaszthatóbbnak, mint akármelyik Alkonyat-film, és innentől kezdve már félig nyert ügye van. Mert hát lássuk be, a könyv sem más, mint Alkonyat-klón (nem olvastam – mire megjelent, már régen túljutottam ezen a korszakon), és a film sem lép túl a „nagytestvér” által kitaposott ösvényen. Viszont amit csinál, azt legalább élvezhetően csinálja, és ellentétben a csillogó szemű vámpírokkal, legalább pár karaktert felvonultat. És még viccesebb is.

A „kötelező” elemek persze itt is megvannak: a világ legunalmasabb amerikai kisvárosa, ahonnan vagy elmész, vagy meghalsz az unalomtól, átlagosan dilis tinik, mérsékelten különc főszereplő, és egy titokzatos új lány, aki felforgatja a suli életét. Lena Duchannes a várost alapító család sarja, senki nem tudja, hol élt eddig, és miért költözött hirtelen rejtőzködő nagybátyjához. A családról évszázadok óta pletykák terjengenek, a városka istenfélő hölgyei csupán rózsafüzért morzsolva merik kiejteni Macon Ravenwood (a titokzatos nagybácsi) nevét, és lányaikat is gondosan beoltják a Lenával szembeni előítéletekkel. Amikre a lány nem nagyon tud rácáfolni – hisz ha felidegesítik, nemes egyszerűséggel berobbantja az iskola összes ablakát.

Ám, ahogy mondani szokás, még a legfurcsább lány is lehet valakinek a szíve csücske – az unalomba épp belehalni készülő, titokzatos álmok gyötörte Ethan Wate, aki szabadidejében „tiltott” könyveket olvas retrószemüvegében, és épp hogy el nem csöppen Bukowskitól (bocs…) az első perctől rajongva csüng a lányon. Pláne, amikor rájön, ő az a rejtélyes idegen, akiről hónapok óta álmodik. Némi kamaszos idétlenkedés és jóval több eléjük gördített mágikus akadály után Lena és Ethan végre egymáséi lehetnek, és jöhetne a boldog vég – ha nem lenne a lány családján ülő átok. Lena ugyanis valóban boszorkány, bár ők jobb szeretik, ha igézőnek hívják őket, és mint minden igézőnek, tizenhat éves korában választania kell a sötét és a fény között – vagyis hogy jó boszi vagy rossz boszi lesz-e. Ez még nem is lenne baj, ha nem lenne az átok, ami Lenát a sötét oldal felé lökdösi – aminek egyenes következménye, hogy szegény Ethan-re rossz vég vár. Hacsak nem találják meg a módját az átok megtörésének.

Túl nagy illúzióink ne legyenek – megtalálják, ha nem is úgy, ahogy elsőre várnánk. A történet nem rejteget meglepetéseket, eredetiséget meg aztán pláne nem, bőséggel akadnak logikai bukfencek – lévén a könyvsorozat négy részes, gyanítom, a vázlatosan elénk tárt igéző-világ a folytatásokban bomlik ki igazán. Itt épp csak ízelítőt kapunk a boszorkányságból, azt meg, hogy mivégre van ez az egész, még csak nem is kapirgálja a film. Ami mindezen hibák ellenére meglepően szórakoztató…

Főleg azért, mert humoros, és ez a humor többnyire helyén is van. A tinik végre viszonylag normális (átlagosan lökött) tinik, nem csillogó szemű félistenek, vagy betegesen béna kívülállók, vagy kigyúrt izomagyak – csak annyira furcsák, mint a legtöbb tizenéves. A köztük lévő dinamika is helyén van (már a műfaji keretek közt…) – nincs első látásra szerelem, majd Rómeó és Júlia idézgetés a virágos réten, van helyette kölcsönös szívatás és szócsaták, meg kamaszos idétlenkedés. Ami, valljuk be, sokkal hihetőbb, mint a könnybe lábadt szemű vágyakozás és a hosszan kitartott szenvedés – arról nem is beszélve, hogy nem olyan unalmas.

A humor mellett a film másik pozitívuma a mellékszerepekben feltűnő színészek sora – a főszereplő ismeretlen párocskának ezúttal Emma Thompson és Jeremy Irons végszavaz. Élvezet nézni, hogyan lubickolnak a két leghatalmasabb igéző szerepében. Ráadásul Emma Thompson kettős szerepben látható – ahogy a bigottan vallásos háziasszony bőréből egyszer csak előtűnik a velejéig romlott sötét igéző Sarafine, azt tanítani kéne…

Tucatnyi hibája van a filmnek, ennek ellenére kellemes meglepetés volt, jól szórakoztam, és van, hogy ez a legtöbb, amit elvárhatunk – ráadásul van olyan (igen, agyhalott) állapot, amikor ez a legjobb, amit kaphatunk. Nemrég beszélgettünk arról barátokkal, hogy én alapból mindenhez kritikusan állok, és azt várom, hogy az alkotás győzzön meg arról, hogy nem velejéig szar – ez most az az eset, amikor egy egyébként teljesen gagyi film jobbnak bizonyult, mint amit vártam, és ez már félig-meddig pozitívba billenti a mérleget. Néha jólesik az ilyesmi is – péntek estékre kifejezetten ajánlom. De ha gondolkodni akarsz, ne ezt nézd meg...
 

Nincsenek megjegyzések :

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...